Sadzenie magnolii - termin sadzenia, wymagania, pielęgnacja

Magnolie są drzewami o wyjątkowej orientalnej urodzie. To jednak okazy dość wrażliwe, zanim więc posadzimy je w ogrodzie, warto poznać ich wymagania stanowiskowe i glebowe. Równie istotna dla powodzenia uprawy tych roślin jest technika sadzenia. Podpowiadamy, jak sadzić magnolie.

Przed umieszczeniem drzewka w ziemi należy zwrócić uwagę na wymagania magnolii – właściwe podłoże, miejsce, a nawet sposób sadzenia mogą mieć istotny wpływ na jej uprawę. Na szczęście późniejsza pielęgnacja magnolii nie powinna sprawiać trudności nawet mało doświadczonym ogrodnikom.

Lista potrzebnych produktów:

Kiedy sadzić magnolie?

Sadzonki magnolii dostępne są w szkółkach i sklepach ogrodniczych w postaci balotowanej lub pojemnikowej. Egzemplarze w doniczkach można sadzić właściwie przez cały sezon, jeżeli oczywiście ziemia nie jest zmarznięta.

Większość doświadczonych ogrodników za optymalny termin sadzenia magnolii uznaje jesień. Drzewo można zatem wsadzać do gruntu w okresie mniej więcej od końca września do końca października. Sadzonki będą już wtedy w stanie spoczynku i zyskają wystarczająco dużo czasu na regenerację i aklimatyzację w nowym miejscu przed nadejściem zimy.

Niektórzy dopuszczają możliwość umieszczenia drzewka w ziemi w okresie wiosennym. Jednak sadzone wiosną magnolie (najczęściej robi się to w kwietniu) mogą wciąż być narażone na wiosenne przymrozki, które dla młodej rośliny często są dramatyczne w skutkach. 

Sadzenie magnolii – stanowisko i podłoże

W przypadku uprawy magnolii w ogrodzie kluczem do sukcesu jest wybór optymalnego stanowiska i podłoża, które będą sprzyjać wzrostowi rośliny. Drzewa te preferują miejsca słoneczne, ciepłe i osłonięte od silnych i mroźnych wiatrów. Najlepiej, żeby miały przynajmniej 4 godziny słońca w ciągu dnia. Magnolie są bardzo wrażliwe na przeciągi, dlatego lepiej je sadzić pod osłoną innych drzew lub krzewów.

Te rośliny korzystnie prezentują się jako solitery, gdyż podczas kwitnienia stanowią wyjątkowo atrakcyjną dekorację. Warto więc wybrać dla nich szczególnie reprezentacyjne miejsce w ogrodzie. Ważne, żeby miały dużo miejsca po bokach. Magnolie rosną przeważnie pojedynczo. 

Podłożem sprzyjającym rozwojowi drzewek jest gleba żyzna, głęboka, przepuszczalna i kwaśna. Przed posadzeniem magnolii w ogrodzie ziemię rodzimą warto wzbogacić o kwaśny torf, kompost lub nawóz mineralny. Należy jednak unikać gleb ciężkich, podmokłych, piaszczystych, o odczynie zasadowym, na których roślina nie przyjmie się lub będzie słabo rosła. Aby korzenie rosnące płytko pod ziemią nie ucierpiały od suszy i upału to trzeba je ochronić warstwą ściółki wokół drzewa. Należy unikać motyczenia gleby, aby nie uszkodzić rozwijających się korzeni.

Jak należy sadzić magnolie?

Miejsce, w którym zamierzamy posadzić magnolię, należy oczyścić z wszelkich zanieczyszczeń, odchwaścić, a następnie przekopać na głębokość szpadla. Samą roślinę powinno się nawodnić, umieszczając ją w pojemniku z wodą na kilka godzin przed sadzeniem.

Dołek dla sadzonki magnolii musi być co najmniej 2- lub 3-krotnie większy niż jej bryła korzeniowa. Jego rozpulchnione dno należy wysypać podkładem do uprawy roślin kwasolubnych lub ziemią ogrodową zmieszaną z kwaśnym torfem. Umieszczając sadzonkę w dole, pamiętajmy, że magnolia powinna rosnąć na tej samej głębokości, na jakiej była posadzona w szkółce lub rosła w donicy. Na dnie dołka warto również od razu umieścić paliki i przymocować do nich pień drzewka. Podpory nadadzą stabilności młodej i delikatnej jeszcze sadzonce. Na koniec magnolię należy podlać.

Jak pielęgnować magnolię po posadzeniu?

Po posadzeniu magnolii w ogrodzie młode drzewko należy obficie podlać – najlepiej deszczówką, która nie zmieni pH podłoża. Wokół sadzonki warto usypać nawet 30-centymetrową warstwę ściółki w postaci igliwia, kory sosnowej lub torfu. To ograniczy utratę wody, zabezpieczy korzenie przed przemarznięciem i zapobiegnie rozwojowi chwastów. Przed zimą młode drzewo powinno się owinąć słomą. Roślinę należy w ten sposób chronić przed niskimi temperaturami przez kilka pierwszych lat po posadzeniu. Starsze okazy są już bardziej odporne na mróz. Aby zabezpieczyć wrażliwą roślinę przed mrozem, pod drzewem należy  ułożyć grubą warstwę z kory. Następnie położyć warstwę liści. Trzecią warstwą powinny być gałązki świerkowe oraz słoma. Ważne jest otulenie pnia magnolii włókniną. Gałęzie trzeba osłonić jutowym workiem lub folią. Dla wcześnie zakwitających magnolii są bardzo szkodliwe wiosenne przymrozki.  Wiosną osłonę należy usunąć. Powinna być ona jednak w gotowości, kiedy występuje ryzyko przymrozków. 

Posadzone jesienią magnolie nie wymagają nawadniania, natomiast wiosenne okazy należy podlewać dość intensywnie, nawet 2–3 razy w tygodniu. Sumienny ogrodnik powinien zadbać o stałą wilgotność gleby. Należy podlewać regularnie. Latem wskazane jest podlewanie w godzinach porannych. Nie można lać wody na liście i kwiaty. W drugim roku możemy rozpocząć odżywianie drzewka. Nawożenie magnolii zazwyczaj przeprowadza się dwa razy w roku – w marcu i wrześniu. Warto w tym celu stosować naturalne nawozy w postaci kompostu lub obornika.