Sadzenie róż - terminy, wymagania, pielęgnacja

Róże o arystokratycznym pochodzeniu to z całą pewnością królowe wśród kwiatów. Nie oznacza to jednak, że są trudne w uprawie. Jeśli też lubisz piękne różane krzewy, dowiedz się, jak sadzić róże, jakie wybrać stanowisko oraz w jaki sposób je pielęgnować.

Róże to wdzięczne krzewy, które urzekają pięknymi kwiatami. Dla bujnego wzrostu zapewnij tym roślinom słoneczne stanowisko i glebę bogatą w próchnicę. Dzięki temu będą zdobić twój ogród przez wiele sezonów.

Lista potrzebnych narzędzi i materiałów:

  • widły

Kiedy sadzić róże?

Termin sadzenia róż uzależniony jest od rodzaju sadzonki.

Najczęściej sadzonki pojawiają się w sklepach ogrodniczych wczesną wiosną i jesienią – te okresy są też najodpowiedniejsze
do zasadzenia krzewów. W sprzedaży znajdziesz sadzonki róż w doniczkach, z odkrytym systemem korzeniowym oraz balotowane.

  • Róże w doniczkach – mają dobrze wykształconą bryłę korzeniową, dzięki czemu możesz je sadzić przez cały sezon, od wiosny do jesieni.
  • Róże z odkrytym systemem korzeniowym – najlepiej sadzić je jesienią, w październiku, przed pierwszymi przymrozkami. W ten sposób krzewy będą miały dostatecznie dużoczasu, by się ukorzenić przed zimą, a wiosną szybko rozpocząć wegetację.
  • Róże balotowane – korzenie tych roślin otacza bryła ziemi okryta dodatkowo workiem jutowym lub siatką, co zmniejsza ryzyko wyschnięcia korzenia. Róże balotowane również najlepiej sadzić jesienią.

Sadzenie róż: wymagania glebowe i stanowisko

Aby krzewy różane rosły prawidłowo, musisz spełnić wymagania roślin i zapewnić im odpowiednie stanowisko.

  • Gleba dla róż – powinna być żyzna, przepuszczalna i próchnicza. Róże lubią podłoże o odczynie 6,0–7,0 pH. Zbyt kwaśną ziemię należy zwapnować, a obojętną lub zasadową
    zmieszać z kwaśnym torfem. Zadbaj o to, żeby gleba była umiarkowanie wilgotna. Jeśli w miejscu, gdzie zamierzasz posadzić róże, jest piaszczysta, jesienią rok przed sadzeniem roślin wymieszaj ziemię z kompostem, odkwaszonym torfem lub przekompostowanym obornikiem, aby wzbogacić ją o próchnicę. Jeśli masz gliniastą ziemię, rozluźnij ją przy pomocy piasku, przekompostowanej kory lub żwiru.
  • Stanowisko dla róż – wybieraj miejsca słoneczne i przewiewne, ale nie w bezpośrednich przeciągach.

Jak sadzić róże?

Wiesz już, kiedy sadzić róże oraz jakie zapewnić im warunki. W jakich jednak odstępach sadzić róże, jak przygotować dla nich podłoże i jakiej głębokości dołków potrzebują?

Przy pracy z ziemią pamiętaj o zabezpieczeniu dłoni rękawicami ogrodowymi. Zacznij od odchwaszczenia i pozbycia się trawy w miejscu, gdzie zamierzasz posadzić róże. Następnie przekop i spulchnij
nieco glebę przy pomocy szpadla i wideł. Dla sadzonki róży wykop dół o głębokości mniej więcej 50 cm – dzięki sporej głębokości roślina będzie miała dużo miejsca, by się ukorzenić. Dołek powinien być dwu- lub trzykrotnie głębszy i większy od korzeni sadzonki. Jeśli chcesz posadzić kilka krzewów róż obok siebie, zachowaj odpowiednie odległości. Odstępy między mniejszymi odmianami muszą wynosić minimum 50 cm, a w przypadku większych sadzonek – 100 cm. Krzewy rozmieszczamy w rozstawie o połowie większej od średnicy ich przyszłej korony, by przy pielęgnacji łatwiej można było uniknąć kontaktu z kolcami. Gęściej sadzimy tylko obronne żywopłoty.


Jeśli sadzisz różę w doniczce, wyciągnij ją z pojemnika, usuń ziemię i bardzo delikatnie rozprostuj korzenie. W przypadku rośliny balotowanej lub z odkrytym korzeniem, przed wsadzeniem jej do gleby skróć korzenie o ⅓ długości, a część nadziemną przytnij do wysokości
około 20 cm. Usuń również wyschnięte części sadzonki i przez kilka godzin mocz ją w wiadrze z wodą. Następnie wsadź roślinę do gruntu i przysyp podłożem dla róż wymieszanym z ziemią
ogrodową. Na koniec podlej róże obficie wodą, Jeśli sadzisz je jesienią, zabezpiecz też przed mrozami, np. warstwą kory sosnowej.

Jak pielęgnować róże?

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym róż zaraz po posadzeniu jest ich nawadnianie. Przez co najmniej 4 tygodnie rośliny powinny być podlewane nie mniej niż raz w tygodniu. Warto też pamiętać o wiosennym i powtarzanym kilkukrotnie w sezonie nawożeniu preparatami o zwiększonej ilości fosforu. Posadzonych na odpowiednio przygotowanej glebie róż w pierwszym sezonie nie zasilamy. Na słabym podłożu można je zasilać dolistnie. Krzewy starsze powinny otrzymać 2-3 dawki szybko działającego bez chlorkowego nawozu wieloskładnikowego z mikroelementami. Oprócz tego wiosną należy przeprowadzić cięcie krzewów, aby pobudzić je do wzrostu. W tym celu sekatorem usuń słabe, uschnięte i przemarznięte fragmenty, a następnie skróć pozostałe pędy róż mniej więcej o połowę. Chore pędy wycinamy w pierwszej kolejności. Odmiany kwitnące tylko latem lepiej jest przycinać dopiero po kwitnieniu.