Sadzenie ziemniaków - jak uprawiać kartofle we własnym ogrodzie?

Ziemniak to najbardziej popularne w Polsce warzywo. Trudno się dziwić, ponieważ kartofle uprawiane w naszym klimacie są naprawdę smaczne. Z tego powodu warto je mieć we własnym ogródku. Sadzenie ziemniaków nie jest skomplikowane, a pozwala uzyskać obfite plony.

Żeby uprawiać kartofle, musimy odpowiednio wcześniej przygotować sadzonki oraz dysponować podstawową wiedzą, odrobiną wolnego czasu i dobrymi chęciami. A co zrobić w przypadku, gdy nie mamy własnego ogródka? Nic straconego. Sadzenie ziemniaków w workach to świetna alternatywa – tę metodę mogą wypróbować np. właściciele mieszkań z balkonem.

Lista potrzebnych narzędzi i materiałów:

  • ziemniaki sadzeniaki.

Uprawa ziemniaka - co trzeba zrobić przed przystąpieniem do sadzenia?

Jak przygotować ziemniaki do sadzenia? Przede wszystkim trzeba je odpowiednio wyselekcjonować. Należy wybrać zdrowe bulwy, a odrzucić wszystkie te, które są przemarznięte, uszkodzone lub zgniłe. Odpowiednie kartofle poddaje się dwóm zabiegom:

  • pobudzaniu – polega ono na luźnym rozłożeniu bulw i przykryciu ich w pomieszczeniu, w którym należy utrzymywać wilgotność powietrza na poziomie ok. 80% i niewielki dostęp światła przez ok. 2–3 tygodni;
  • podkiełkowaniu wykorzystywanych przy uprawie wczesnych ziemniaków – służy to przyspieszeniu plonowania i zwiększa zbiory o ok. 20%. Zabieg polega na ułożeniu bulw w ażurowych skrzynkach po 10 kg w dwóch warstwach. Skrzynki ustawia się na sobie i przetrzymuje w temperaturze 10–12 stopni Celsjusza przy wilgotności powietrza wynoszącej 80%, z 12-godzinnym dostępem do światła.

Po pojawieniu się kiełków świetlnych z zawiązkami pierwszych listków ziemniaki są gotowe do sadzenia w gruncie.

Kiedy należy sadzić ziemniaki?

Odpowiedź na pytanie, kiedy sadzić ziemniaki, będzie się różniła w zależności od regionu Polski. Termin ten zależy od klimatu, dlatego najwcześniej sadzi się kartofle na Dolnym Śląsku, bo już w połowie kwietnia. Na Suwalszczyźnie, gdzie ziemniaki sadzi się najpóźniej, odpowiednim czasem jest połowa maja.

Na okres przypadający na sadzenie ziemniaków wpływ ma również rodzaj gleby. Na lekkich i szybko nagrzewających się ziemiach można sadzić je nieco szybciej niż na ciężkich i nasiąkliwych. Właściwie określony termin wpływa nie tylko na ilość plonów, lecz także na jakość kartofli. Przykładowo, zbyt późne sadzenie sprawi, że roślina słabiej się ukorzeni i nie wykorzysta w pełni składników odżywczych, a ponadto będzie bardziej obfitować w niepożądane cukry. Skróci się też czas przechowywania bulw.

Jak sadzić ziemniaki?

Wiedząc już, kiedy sadzi się ziemniaki w regionie i mając przygotowane kartofle, po nadejściu odpowiedniej pory można przystąpić do sadzenia. Należy zacząć od przekopania łopatą miejsca pod ziemniaki. Następnie trzeba zasilić glebę kompostem lub obornikiem, mieszając nawóz z ziemią, i wyrównać powierzchnię grabiami. Kolejny etap to wykopanie dołków o odpowiednim rozstawie i głębokości za pomocą łopatki do sadzenia.

Jak gęsto sadzi się ziemniaki? Sadzenie nie jest skomplikowanym przedsięwzięciem ogrodniczym. Trzeba jednak wiedzieć, jaki zastosować rozstaw oraz na jakiej głębokości układać bulwy. Rozstaw sadzonek zależy od odmiany ziemniaka i najczęściej wynosi od 75 do 90 cm.

Jak głęboko sadzić ziemniaki? Podobnie jak w przypadku rozstawu sadzonek, to zależy od gatunku. Określając odpowiednią głębokość, należy wziąć pod uwagę średnicę bulw i dodać do niej około 2 cm, mierząc od wyrównanej powierzchni sadzenia. Warto wiedzieć, że na glebach suchych trzeba sadzonki umieścić nieco głębiej, jednocześnie pamiętając, że zbyt głębokie ułożenie sadzeniaków powoduje opóźnienie wschodów i ryzyko wystąpienia ryzoktoniozy ziemniaka.

Po posadzeniu sadzonki należy podlać. W przypadku uprawy ziemniaków nie można zapominać o redleniu podczas wzrostu rośliny. Redlenie polega na wykonaniu bruzdy w ziemi i obsypaniu nią rosnących kartofli. Rośliny przysypane ziemią tworzą większe bulwy. Zabieg ten usuwa przy okazji chwasty między rzędami ziemniaków.