Ścinanie drzew - sprawdzone sposoby

Gdy podcinanie nie przynosi rezultatów lub wysokie drzewo zagraża bezpieczeństwu innych osób albo budynkom, nie pozostaje nam nic innego, jak ściąć je. To dość łatwe zadanie, jednak pamiętajmy, by dokonać tego w sposób bezpieczny i zgodny z prawem. Sprawdź, jak bezpiecznie ściąć drzewo.

Ścinanie drzew to sposób na poprawę wyglądu naszego ogrodu lub zapewnienie bezpieczeństwa osób przechodzących obok. Aby móc tego dokonać, powinniśmy zapewnić sobie odpowiednią zgodę (jeżeli jest wymagana), skompletować konieczny sprzęt, a przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo w czasie wykonywania tej czynności.

Narzędzia potrzebne do ścinania drzew

Do ścięcia drzewa potrzebne będą następujące akcesoria:

Ogrodniczki robocze, ostrzegawcze, żółte
Ogrodniczki robocze, ostrzegawcze, żółte
Już od 37,90 zł Zamiast 41,30 zł
Ogrodniczki robocze CAMO olive
Ogrodniczki robocze CAMO olive
Już od 87,40 zł Zamiast 158,00 zł
Ogrodniczki robocze, ostrzegawcze, granatowe
Ogrodniczki robocze, ostrzegawcze, granatowe
Już od 37,90 zł Zamiast 41,30 zł

  • klin metalowy
  • ciężki młot

  • długa lina

Ścinanie drzewa – praktyczne porady

Podejmując czynności związane ze ścięciem drzewa, powinniśmy najpierw zadbać o własne bezpieczeństwo. W tym celu trzeba zaopatrzyć się w odzież ochronną, buty z podnoskiem chroniące stopę, kask, okulary ochronne i grube rękawice.

Ścinanie drzewa zaczynamy od zabezpieczenia terenu. Można to zrobić przy pomocy biało-czerwonej taśmy – dzięki niej łatwo oddzielimy strefę, w której upadnie ścięte drzewo. Pamiętajmy także o zabezpieczeniu terenu przed zwierzętami, które nie są świadome zagrożenia. Jeżeli drzewo rośnie na górce, należy również zapobiec stoczeniu się pnia. 

Kolejny krok to określenie, w którą stronę chcemy przewrócić ścięte drzewo. Jeżeli wyraźnie przechyla się w jedną stronę, to właśnie ten kierunek powinniśmy obrać. Jeśli ma więcej gałęzi z jednej strony, wówczas ich ciężar może wpłynąć na kierunek upadku drzewa. Jeżeli roślina rośnie prosto, a ciężar korony nie przeważa wyraźnie w jednym kierunku, to wyboru możemy dokonać sami. Warto jednak przywiązać jak najwyżej bardzo długą linę, dzięki której będziemy mogli nieco kontrolować tor upadku pnia. Możemy tego dokonać bez konieczności wchodzenia na drzewo. Wystarczy przywiązać do końca liny ciężki element, a następnie spróbować go przerzucić wokół np. grubego konara drzewa. 

Kiedy już określimy kierunek upadku drzewa, możemy przystąpić do cięcia. W tym celu wykonujemy nacięcie pilarką do drewna pod kątem 45 stopni (w formie klina) na głębokość ¼ średnicy pnia. Nacięcie musi być wykonane prostopadle do kierunku, w którym chcemy, by nasze drzewo upadło. Powinno też być możliwie blisko podłoża.

Gdy już wykonamy tę czynność, przechodzimy do dalszej części pracy, czyli do stworzenia nacięcia z drugiej strony, 2 cm powyżej dolnej płaszczyzny wyciętego klina. Pomiędzy nacięciami z obu stron zostawiamy nieprzecięty fragment pnia. W przeciwnym razie mogłoby dojść do niekontrolowanego upadku drzewa.

Na ostatnim etapie do węższego (a jednocześnie dłuższego) nacięcia wkładamy metalowy klin, który posłuży jako dźwignia. Klin wbijamy przy pomocy ciężkiego młota do momentu, aż usłyszymy trzask. W tym momencie powinniśmy się oddalić od drzewa na kilka metrów w kierunku przeciwnym do tego, w którym wykonaliśmy nacięcie z klinem. Towarzysząca nam osoba może w tym samym czasie ciągnąć za linę, nadając upadającemu drzewu właściwy tor.

Kiedy drzewo już upadnie, przystępujemy do cięcia gałęzi, a pień tniemy na kilka części w zależności od jego wielkości. Jeżeli średnica pnia jest duża, wówczas nacinamy drzewo z obu stron w taki sposób, aby oba nacięcia spotkały się ze sobą.