Serduszka okazała - uprawa, pielęgnacja, wymagania

Serduszka okazała to wyjątkowo atrakcyjna roślina, która doskonale sprawdzi się w naturalistycznych i wiejskich ogrodach. Dowiedz się, jakie stanowisko wybrać dla serduszki, jak ją nawozić i sadzić na miejsce stałe.

Serduszka okazała to delikatna bylina, którą warto sadzić w towarzystwie mało ekspansywnych roślin. Dobrym pomysłem będzie umieszczenie jej w pobliżu kwiatów letnich. 

Lista potrzebnych produktów:

Serduszka okazała – charakterystyka

Serduszka okazała to wieloletnia bylina, która pochodzi z rejonów Azji, ale jest spotykana w wielu innych zakątkach świata, w tym w Polsce. Krajami, z których przywędrowała, są Chiny i Japonia. Roślina należy do rodziny makowatych. Serduszka dorasta do około 80 cm i charakteryzuje się pokrojem wzniesionym, nieco krzaczkowatym. W okresie wegetacji jest wyjątkową dekoracją ogrodu dzięki atrakcyjnym kwiatom. Od wczesnej wiosny zdobi liśćmi w odcieniach zielonego i niebieskiego, przypominającymi liście paproci. W maju i czerwcu zakwita, a jej kwiatostany swoim kształtem przypominają serca ze łzami. Najczęściej spotykane są kwiaty w kolorze różowym, jednak można znaleźć również serduszki okazałe białe.

Roślina uprawiana jest w przydomowych ogródkach, na rabatach lub w formie soliterów. Jest idealną byliną do ogrodów zacienionych, gdyż lubi cień i dobrze kwitnie nawet pod koronami drzew. Ze względu na krótką wegetację serduszki okazałej warto ją sadzić w pobliżu roślin, które swój okres kwitnienia zaczynają nieco później, np. zawilców japońskich, tawułek Arendsa czy funkii. Urodę serduszki podkreślają, takie rośliny jak: żurawka, zawilec jesienny, tiarella czy berberys. Te gatunki wypełniają miejsce po przekwitłej serduszce. Warto również pomyśleć o roślinach jednorocznych, które zakryją miejsce po niej. Mogą to być np. niecierpki.

Serduszka okazała – wymagania i pielęgnacja

Serduszka okazała to bylina cieniolubna, dlatego optymalnym dla niej stanowiskiem będzie miejsce cieniste lub półcieniste. W miejscu bardzo nasłonecznionym również może zakwitnąć, aby jednak nie uschła, należy zadbać o dużą wilgotność podłoża. Roślina będzie dobrze rosła na ziemi żyznej, przepuszczalnej i zasobnej w składniki pokarmowe. Korzystny dla niej odczyn gleby to ten pomiędzy lekko kwaśnym a obojętnym pH.

Przed sadzeniem serduszki okazałej należy odpowiednio przygotować stanowisko. Obowiązkowe jest odchwaszczenie ziemi, a następnie przekopanie szpadlem – warto rodzimą ziemię wymieszać z porcją rozłożonego kompostu lub obornika. Na koniec podłoże trzeba rozpulchnić i wyrównać grabiami.

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym przy uprawie serduszki okazałej jest nawożenie. Wczesną wiosną, kiedy roślina pokazuje pierwsze zielone pędy, warto zasilić ją nawozami wieloskładnikowymi. Ważne jest, aby te nawozy miały zwiększoną ilość fosforu i potasu, a mniej azotu. Doskonale sprawdzą się nawozy do roślin kwitnących. Na jej wzrost dobrze wpłynie wymieszany z podłożem kompost. Najczęściej byliny te dobrze reagują na nawozy organiczne. Istotną kwestią w uprawie jest również nawadnianie serduszki. Gleba musi być stale wilgotna, dlatego należy pamiętać o regularnym podlewaniu, szczególnie w czasie susz i upałów.

Po przekwitnieniu rośliny warto wykonać jej cięcie. Powinno się to jednak robić wtedy, gdy wszystkie jej liście zżółkną. Serduszkę okazałą najczęściej można przycinać już w lipcu przy pomocy sekatora. Zaschnięte części byliny ścina się tuż nad ziemią. Zabieg ten sprzyja ponownemu kwitnieniu na wiosnę.

Serduszka okazała – jak sadzić?

Serduszkę okazałą uprawia się z nasion, przez podział lub z sadzonek. Zgodnie z pierwszym sposobem uprawy nasionka umieszcza się w ziemi w pojemnikach, wielodoniczkach lub inspektach i przechowuje w ogrzewanym pomieszczeniu. Rozsadę przygotowuje się w marcu. Można ją przechowywać na dobrze nasłonecznionym parapecie w domu. Na miejsce stałe sadzonki serduszki okazałej przenosi się wiosną.

Bylina powinna być posadzona w dołku nieco większym od jej bryły korzeniowej. Po obsypaniu ziemią roślinę należy obficie podlać.

Nowe sadzonki możemy uzyskać również przez podział bryły korzeniowej. Dokonujemy tego wczesną wiosną lub już po zakończeniu kwitnienia. W tym celu trzeba wykopać serduszkę okazałą i delikatnie rozdzielić bryłę korzeniową. Rośliny od razu można wsadzić na miejsce stałe. Podział starszej byliny wzmocni ją i pobudzi do lepszego kwitnienia.