Słonecznik zwyczajny - wysiew, stanowisko, pielęgnacja, wymagania

Słonecznik to roślina, która kojarzy się ze słonecznym latem. Duże główki jego żółtych kwiatów bardzo lubią słońce i w ciągu dnia odwracają się w kierunku jego promieni. Jak uprawiać i pielęgnować słonecznik zwyczajny, aby pięknie kwitł od lipca do października?

Ze względu na swoje walory dekoracyjne słonecznik zwyczajny pojawia się często w przydomowych ogrodach. Należy również do roślin, które uprawia się w celach przemysłowych. Z jego nasion uzyskuje się bowiem cenny olej, który wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi i zapobiega miażdżycy.

Lista potrzebnych produktów:

Słonecznik zwyczajny - charakterystyka

Słonecznik zwyczajny to roślina z rodziny astrowatych pochodząca z Ameryki Północnej. Jej okres wegetacji trwa jeden sezon, co oznacza, że jest kwiatem jednorocznym, choć w trakcie kilku miesięcy potrafi osiągnąć wysokość nawet do 3 m. Odmiany karłowe słonecznika uprawia się na kwiaty ozdobne (mogą być uprawiane także w donicach). Słoneczniki wysokie zwykle hoduje się w celach konsumpcyjnych – uzyskuje się z nich nasiona i olej.

Słonecznik ma długą i prostą łodygę o gąbczastym rdzeniu i krótkich, szorstkich włoskach. Gruba skóra łodygi chroni go przed niską wilgotnością i suszą. Liście umieszczone na długich ogonkach są duże, a kształtem przypominają serca. Tym, co najbardziej zdobi tę roślinę, jest jej kwiatostan, który składa się z kwiatów języczkowych i rurkowych tworzących charakterystyczny pierścień. Kwiatostan słonecznika zwyczajnego może osiągnąć średnicę nawet 60 cm oraz przybrać jeden z wielu odcieni żółtego i brązowego. Jest ozdobą ogrodu od lipca aż do pierwszych przymrozków. 

Uprawa słoneczników - jakie mają wymagania? Jakie stanowisko będzie najlepsze?

Uprawa słonecznika zwyczajnego nie jest bardzo skomplikowana – roślina wymaga jedynie odpowiedniego stanowiska, podlewania i kilkakrotnego dokarmiania. Należy pamiętać, że lubi słońce, dlatego najlepiej wysiać go na stanowisku dobrze nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru. 

Słonecznik zwyczajny nie ma dużych wymagań glebowych. Dobrze rośnie na podłożu żyznym, lekko wilgotnym. Przed wysiewem warto wzbogacić grunt o składniki odżywcze. Sprzyjające warunki dla wzrostu słonecznika zwyczajnego stworzy gleba o odczynie obojętnym (między 6,5–7,2 pH), przepuszczalna i lekka. Roślina dobrze wzrasta na terenach o średnich opadach atmosferycznych, wytrzymuje suszę, jednak gorzej znosi niskie temperatury. Może słabo rosnąć na podłożu podmokłym, kwaśnym i zimnym.

Jak i kiedy siać słonecznik?

Słonecznik zwyczajny uprawia się z nasion wysiewanych wprost do gruntu. Odpowiednim terminem na wysiew jest wiosna, najlepiej od połowy kwietnia do połowy maja. Warto wybrać od razu miejsce docelowe, gdyż kwiaty te nie lubią przesadzania. Wcześniej glebę należy odpowiednio przygotować – odchwaścić i przekopać przy pomocy szpadla oraz grabi, starannie ją rozpulchniając i rozbijając większe grudy ziemi. W jednym dołku o głębokości 2–3 cm można umieścić kilka nasion, przykryć ziemią i obficie podlać. Po wzejściu siewki powinno się przerwać i zostawić jedną najsilniejszą. Odmiany niskie słonecznika zwyczajnego wymagają rozstawu minimum 25 × 50 cm, natomiast odmiany wysokie – 50 × 75 cm.

Pielęgnacja słonecznika zwyczajnego

Słoneczniki zwyczajne lubią wodę, jednak z ich podlewaniem nie należy przesadzać. Nawadnianie powinno być umiarkowane, aby nie dopuścić do gnicia systemu korzeniowego.

Zbyt obfite podlewanie może spowodować poluzowanie ziemi, co może doprowadzić do przewrócenia rośliny. Rośliny warto regularnie zasilać. Do efektywnego wzrostu słoneczniki potrzebują potasu, boru i molibdenu skomponowanych w odpowiednich ilościach. Należy sięgnąć po nawozy wieloskładnikowe wzbogacone mikroelementami już na etapie, gdy wytworzą się dwie pary liści. Jeszcze przed zakwitnięciem słonecznik można odżywić, mieszając glebę z siarczanem potasu. Najlepiej zrobić to podczas wzrostu, do momentu tworzenia kwiatów. Nawóz należy rozsypać pod rośliny, a następnie lekko go wymieszać z warstwą gleby.

Zbiory słonecznika

Należy pamiętać o ochronie przed ptakami nasion słonecznika dojrzewających na roślinie. Są one przysmakiem dla ptaków. Gdy tylna część głowy słonecznika zmieni kolor na żółty to należy nałożyć na nią papierową torbę albo obłożyć gazą. Gdy barwa głowy słonecznika zmieni się z żółtego na brązowy to znak, żeby rozpocząć zbiory. Należy odciąć głowę słonecznika w miejscu, gdzie łączy się ona z łodygą.