Sprawdzone sposoby na ręczne podlewanie ogrodu

Rośliny, które znajdują się w naszym ogrodzie, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Oczywiście najważniejsze jest regularne podlewanie. Dzięki temu kwiaty, zioła i rośliny uprawne będą zachwycać niesamowitą formą oraz przyniosą obfite plony.

Oto najważniejsze wskazówki dotyczące podlewania ogrodu, dzięki którym rośliny będą prezentować się świeżo i estetycznie. Czy nawadnianie ręczne jest tak samo skuteczne jak systemy nawadniania?

Lista potrzebnych narzędzi: 

Ręczne podlewanie ogrodu – najważniejsze zasady

Każdy ogród wymaga starannej i regularnej pielęgnacji. Rośliny do prawidłowego wzrostu potrzebują przede wszystkim odpowiedniej ilości wody. Choć dla większości z nas jest to oczywiste, nie każdy wie, jak prawidłowo je nawadniać. Świeżość i estetykę roślin, które znajdują się w ogrodzie, można utrzymać tylko dzięki odpowiedniemu podejściu do tego zadania. Oto najważniejsze zasady, jakimi należy się kierować. Efekty będą imponujące.

Jak podlewać trawę w ogrodzie?

Zraszanie ogrodu to zadanie, które wymaga dużo cierpliwości. Podczas podlewania nie należy się spieszyć, tylko wykonywać to powoli i równomiernie. Wiele zależy także od tego, jakie rośliny znajdują się w ogrodzie. Zacznijmy jednak od podstawowej kwestii, jaką jest podlewanie trawnika.

Jeśli chodzi o podlewanie trawy, najlepszą praktyką będzie rzadsze, ale intensywniejsze nawadnianie. Najlepiej wykonywać je co 2–3 dni, a na 1 metr kwadratowy przeznaczać od 8 do 12 litrów wody. Kierując się tą zasadą, zapewnimy trawie optymalne warunki do wzrostu. Warto codziennie sprawdzać stan nawilżenia gleby i w razie potrzeby dodatkowo zraszać murawę. Podczas podlewania ogrodu należy starannie wykonywać wszystkie czynności. Woda powinna stopniowo przenikać w głąb gleby na około 15 centymetrów. Aby sprawdzić, czy udało nam się to osiągnąć, można wbić w ziemię długi pręt, a następnie skontrolować jego wilgotność. 

Sposób i częstotliwość podlewania trawnika w ogrodzie uzależnione są od jego dojrzałości. W przypadku nowo posadzonych traw, które zajmują sporą powierzchnię, konieczne będzie zraszanie ogrodu nawet dwa razy dziennie – przed wschodem i po zachodzie słońca. Dostateczna ilość wody zapewni prawidłowy rozwój oraz zakorzenienie się w glebie. Należy bezwzględnie pamiętać o tym, że nie wolno podlewać murawy w samo południe. Zbyt intensywne słońce powoduje, że większość wody, którą dostarczymy glebie, od razu wyparuje. Może to też skutkować oparzeniami i w efekcie nieestetycznym wyglądem trawnika. 

Metoda podlewania ręcznego doskonale nadaje się do niedawno zasianych trawników oraz po dosiewie nasion. Świetnie służy do wpłukania nasion trawy w szczeliny po wertykulacji lub aeracji.

Podlewanie ogrodu – jak zadbać o rośliny?

Przy podlewaniu ogrodu najważniejsza jest pora. Najlepiej robić to wcześnie, jeszcze zanim słońce całkowicie wzejdzie. Ponadto, wczesnym rankiem woda szybciej wsiąknie w glebę i trafi do niższych warstw, prosto do korzeni. Jeśli chodzi o ilość wody, którą należy podlewać rośliny ogrodowe, warto wcześniej sprawdzić, jakie są potrzeby poszczególnych gatunków. W przypadku młodych roślin trzeba znać umiar. Nie są one jeszcze w pełni ukorzenione, a zbyt duża ilość wody może im zaszkodzić, zamiast pomóc w rozwoju. Należy również pamiętać o tym, by nie podlewać ogrodu ani za często, ani za mało. W najgorszym przypadku będzie to skutkowało nawet uschnięciem roślin ogrodowych, ponieważ woda zostanie zatrzymana w górnych partiach gleby i nie dotrze głębiej. 

Poza częstotliwością i intensywnością podlewania roślin ogrodowych niezwykle ważna jest technika. W zależności od gatunku powinno się podlewać glebę wokół korzeni albo zraszać liście. Trzeba również na bieżąco kontrolować siłę strumienia wody, ponieważ zbyt duży mógłby mechanicznie uszkodzić nasze rośliny. 

Czego najlepiej używać do ręcznego podlewania ogrodu? 

Co sprawdzi się najlepiej podczas ręcznego podlewania ogrodu? Warto skorzystać z konewki bądź węża ogrodowego połączonego z odpowiednią końcówką zraszającą. Podlewanie lub zraszanie ogrodu z wykorzystaniem tych akcesoriów to zdecydowanie najprostsze, a jednocześnie najtańsze rozwiązanie, które docenia wielu ogrodników. Bardzo duży atut stanowi możliwość regulacji wielkości strumienia i ciśnienia wody. Musisz pamiętać, żeby woda z węża ogrodowego była rozproszona. Delikatną mgiełkę można zastosować w przypadku kwiatów oraz młodej roślinności, natomiast nieco silniejszy, punktowy strumień świetnie nadaje się do podlewania zakorzenionych w glebie drzew i krzewów. Łatwo to dostosować do potrzeb i wielkości poszczególnych gatunków. Ręczne podlewanie ogrodu może być równie skuteczne jak systemy nawadniające, szczególnie na małych przestrzeniach. Należy tylko dobrze poznać wymagania swoich roślin

Metoda ręcznego podlewania jest wystarczająca na trawniku o powierzchni do 50 m2. Dzięki temu najlepiej nadaje się do rabat i warzywników. Jednorazowy czas podlewania trawnika o tej powierzchni to 15-20 minut.