Strach na wróble - sprawdzony sposób na walkę z ptakami

Umieszczanie strachów na wróble w ogrodach, na polach i balkonach to praktyka znana już od bardzo dawna. Mają one odstraszać małe ptaki, które sieją spustoszenie i niszczą rośliny. Wbrew pozorom wykonanie stracha na wróble wcale nie jest trudne!

Jak wykonać stracha na wróble domowymi sposobami? Potrzeba do tego niewiele narzędzi. Wystarczy kilka prostych kroków, a sukces gwarantowany. 

Lista potrzebnych produktów:

  • miska
  • mąka
  • balon
  • gazety
  • farba emulsyjna
  • pędzel
  • sznurek
  • młotek

Jak zrobić stracha na wróble? Proste i sprawdzone sposoby na odstraszenie ptaków z działki

Wróble to ptaki, które bardzo często można spotkać na balkonach, w polach lub ogrodach. Zanieczyszczone przez nie tarasy czy zniszczone kwiaty nie wyglądają najlepiej, dlatego każdy z nas wolałby uniknąć odwiedzin tych stworzeń. Na szczęście istnieją na to sprawdzone sposoby. Jednym z nich jest wykonanie stracha na wróble, który z pewnością odstraszy ptaki z działki. 

Wykonanie stracha na wróble do ogrodu to proste zadanie, choć wymaga nieco zaangażowania i poświęcenia wolnego czasu. To, co jednak powinno nas zachęcić, to duża skuteczność tego rozwiązania. Ptaki przesiadujące w ogrodzie staną się przeszłością. Jak zrobić stracha na wróble? Oto sprawdzony sposób.

Najpierw należy przygotować miskę z letnią wodą, do której wsypiemy mąkę. Powinno się ją dokładnie wymieszać, by konsystencja stała się gęsta i spójna. To, co będzie nam potrzebne, to nadmuchany balon. Smarujemy go otrzymaną masą, a następnie oklejamy starymi gazetami. Najlepiej pokryć trzema warstwami gazet, bo dzięki temu głowa stracha na wróble do ogrodu będzie odpowiednio sztywna. Tak przygotowaną część konstrukcji należy pozostawić do wyschnięcia. Kiedy balon będzie już suchy, warto pomalować go białą farbą emulsyjną, aby lepiej wyróżniał się na tle otoczenia. Wykorzystując cieńszy pędzelek, można namalować oczy, usta, nos i ewentualnie włosy. 

To, co również jest nam potrzebne, to drewniany kij, który stanie się szkieletem całej konstrukcji. Z jednej strony należy przywiązać do niego przygotowany wcześniej balon, a następnie wbić lub wkopać w ziemię. Do kija trzeba przywiązać różnego rodzaju szmaty i chusty, które – powiewając na wietrze – będą odstraszać ptaki. Na głowie stracha na wróble do ogrodu warto umieścić stary kapelusz, dzięki któremu konstrukcja jeszcze bardziej będzie przypominać ludzką sylwetkę. 

Strach na wróble – jak zrobić odstraszacz ptaków na balkon?

Jak zrobić stracha na wróble na balkon? To również jest bardzo proste. Wystarczy tylko kilka kroków, aby stworzyć skuteczny odstraszacz dla ptaków. Model na balkon zazwyczaj jest nieco mniejszy niż strach na wróble do ogrodu. W zasadzie można go wykonać z różnych przedmiotów. To, co liczy się najbardziej, to kreatywność i wyobraźnia. 

Stracha na wróble, który docelowo będzie umieszczony na balkonie lub tarasie, możemy wykonać, używając m.in. tyczki. Korzystając z młotka i gwoździa lub kawałka mocnego sznurka, należy dodać do niej jakąś poprzeczkę. Tak przygotowaną konstrukcję, podobnie jak w pierwszym przypadku, powinno się owinąć starymi szmatami lub zalegającymi w szafie ubraniami. Można pomyśleć także o nakryciu głowy. Świetnie sprawdzą się kolorowe kapelusze, choć wystarczy nawet zwykła czapka z daszkiem. Aby wykonany strach na wróble skuteczniej odstraszał ptaki, warto wyposażyć go w kolorowe wstążki, odbijające światło płyty CD lub obracające się wiatraczki. 

Domowej roboty strach na wróble ze słomy

W celu wykonania stracha na wróble na balkon lub do ogrodu bardzo często używa się improwizowanych materiałów. Do zbudowania humanoidalnej postaci można wykorzystać m.in. słomę. Jej największym atutem jest niska waga, więc konstrukcja będzie mogła być przenoszona z miejsca na miejsce w zależności od potrzeb. 

Słomę najlepiej umieścić w starych poszewkach na pościel lub pozszywanych ubraniach (koszulkach, spodniach). W ten sposób stworzymy tułów oraz głowę. Ważne jest jednak, aby odpowiednio zabezpieczyć wykonane elementy – całość musi być stabilna i wytrzymała, by nie uszkodził jej wiatr. W tym celu można wykorzystać pistolet klejowy, zszywacz lub kawałek sznurka. 

Jak widać, wykonanie efektywnego odstraszacza na ptaki nie jest zbyt wymagającym zadaniem. Warto to potraktować jako formę rozrywki i zaangażować do artystycznej pracy najmłodszych. Z pewnością będą się przy tym świetnie bawić.