Styczeń w ogrodzie - jak dbać o rośliny i przygotować się na przyjście wiosny?

Wydawać by się mogło, że zima jest tylko okresem oczekiwania na wiosenny wzrost roślin. Nic bardziej mylnego! Styczeń w ogrodzie warto poświęcić pracom takim jak przycinanie krzewów, przygotowanie rozsady czy konserwacja narzędzi ogrodniczych.

W styczniu należy nie tylko pamiętać o podstawowych pracach ogrodniczych, lecz także regularnie sprawdzać, czy zastosowane osłony z agrowłókniny, słomy lub gałązek zapewniają roślinom bezpieczeństwo w trakcie mrozów. Dzięki odpowiedniej opiece nad ogrodem w styczniu można cieszyć się pięknem ulubionych kwiatów i krzewów przez wiele lat.

Lista potrzebnych produktów:

Pielęgnacja ogrodu w styczniu – o czym warto pamiętać?

Styczeń w ogrodzie to czas kontroli zastosowanych osłon roślin wrażliwych na mróz – może się okazać, że niektóre z nich wymagają wzmocnienia. Rabaty bylinowe, krzewy róż i rośliny cebulowe niekiedy potrzebują zastosowania dodatkowej warstwy torfu. Wciąż trzeba także pamiętać o usuwaniu zalegającego śniegu z krzewów i drzew iglastych, by uniknąć łamania się gałęzi. Śnieg z odśnieżanych ścieżek czy podjazdu warto składować w bezpiecznym miejscu, na przykład na fragmencie brukowanym lub wysypanym żwirem. Najlepiej unikać przygniatania śniegiem trawnika oraz zimujących pod osłonami bylin, mogłoby to bowiem je uszkodzić i doprowadzić do rozwoju pleśni śniegowej na trawie. Zalegająca gruba warstwa śniegu (powyżej 10 cm) na powierzchni zamarzniętego oczka wodnego tamuje dostęp zimującym na dnie roślinom do światła, więc również trzeba i tu śnieg ostrożnie odgarnąć.

Na ziemię wokół drzew i krzewów (jeśli nie rosną tam inne rośliny ) możemy odgarniać śnieg ze ścieżek – będzie dodatkową ochroną korzeni. Pryzmy jednak nie mogą być zbyt duże, by wiosną nie utrudniały roślinom wegetacji. 

Ważnym etapem prac ogrodowych w styczniu jest uzupełnianie pożywienia przeznaczonego dla ptaków. Rozpoczęte w trakcie grudniowych mrozów dokarmianie należy kontynuować aż do wiosennego ocieplenia. Pestki, orzechy, niesolona słonina i gotowe mieszanki dla ptaków zimujących to odpowiedni wybór do ogrodowej „stołówki”.

Również w styczniu należy założyć lub poprawić zabezpieczenia pni przed zającami, używając słomy, kartonu lub ażurowych plastikowych osłonek.

Przycinanie krzewów i inne prace ogrodowe w styczniu

Planując prace w ogrodzie na styczeń, warto wpisać na listę przycinanie drzew i krzewów. Celem zabiegu jest stymulowanie roślin do wzrostu i rozkrzewiania się wiosną. Cięcie należy przeprowadzić w suchy, słoneczny i stosunkowo ciepły dzień – temperatura powinna być dodatnia. Przycinanie krzewów i drzewek owocowych warto wykonać zimą, ponieważ w tym czasie soki krążą w roślinach wolniej, dzięki czemu rany dobrze się goją, a drzewo nie traci wody. W bezmroźne dni możemy rozpocząć przycinanie najodporniejszych krzewów: jagody kamczackiej, agrestu, porzeczki czerwonej i rokitnika. Dzięki temu unikniemy spiętrzenia prac na przedwiośniu.

Do prac ogrodowych zaplanowanych na styczeń może zaliczać się przygotowanie pierwszych rozsad. Samodzielne wykonanie sadzonek pozwoli zaoszczędzić trochę pieniędzy i zyskać bujnie kwitnące rośliny do zagospodarowania balkonu i rabaty na wiosnę. W połowie stycznia warto wysiać pierwiosnki i wystawić skrzynki na zewnątrz. Nasiona wymagają przemrożenia – dopiero wtedy będą mogły zakiełkować. Styczeń to także odpowiedni czas na wysiew begonii wiecznie kwitnącej, heliotropu peruwiańskiego, pelargonii i petunii. Rośliny będzie trzeba w odpowiednim momencie przepikować, by zyskać sadzonki gotowe do umieszczenia na docelowym stanowisku.

Styczeń w ogrodzie – porządki w komórce narzędziowej

Ponieważ ogród w styczniu nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, można poświęcić ten czas na przegląd posiadanych narzędzi ogrodniczych. Warto przyjrzeć się, które z nich wymagają wymiany, a które konserwacji. Aby przedłużyć trwałość motyk, łopat i grabi, metalowe elementy należy zabezpieczyć oliwą lub olejem technicznym. Taczkę trzeba wyczyścić, usunąć ewentualne ogniska rdzy i zabezpieczyć farbą antykorozyjną.

Drewniane trzonki narzędzi ogrodniczych wymagają przeszlifowania i impregnacji. Można zabezpieczyć je pokostem lnianym lub innym preparatem do ochronno-dekoracyjnego malowania drewna. Niekiedy konieczna jest wymiana drewnianych trzonków. W styczniu warto również kupić nowe narzędzia, jeśli stare nie nadają się już do użytku, a także uzupełnić posiadane nawozy i materiały, które będą potrzebne za kilka miesięcy. Wcześniejsze zakupy pozwolą na ograniczenie wiosennej kumulacji wydatków.