Tawułki Arendsa są chętnie sadzone w przydomowych ogrodach ze względu na wyjątkowo atrakcyjne, puszyste kwiatostany i pierzaste liście. Mogą być uprawiane nawet w miejscach wilgotnych i zacienionych. Podpowiadamy, co jeszcze warto wiedzieć o uprawie tawułki Arendsa.
Tawułki Arendsa to wieloletnie rośliny, które długo kwitną – od początku lata do wczesnej jesieni. Zdobią ogród pięknymi kwiatami w kolorach bieli, różu lub czerwieni. Warto wybierać dla nich miejsca cieniste i towarzystwo roślin, które również lubią cień. Tawułki będą dobrze się czuły posadzone obok paproci, żurawek czy funkii. Byliny można uprawiać zarówno na rabacie, jak i w donicach tarasowych lub balkonowych. Doskonale prezentują się też posadzone w pobliżu oczka wodnego.
Lista potrzebnych produktów:
Tawułka Arendsa – charakterystyka
Tawułka Arendsa to bylina wieloletnia należąca do rodziny skalnicowatych i pochodząca z Azji. Zależnie od odmiany roślina osiąga wysokość od 50 do ok. 100 cm. Kwitnie od lipca do września, tworząc piękne kępy kwiatów w różnych kolorach – czerwonym, bordowym, pomarańczowym, łososiowym, różowym, białym. Drobne, pojedyncze kwiaty tawułki zebrane są we wzniesione, puszyste, gęste i sporych rozmiarów kwiatostany. Dużą ozdobą rośliny są również liście – pierzaste, osadzone na sztywnych ogonkach.
Zależnie od odmiany tawułki Arendsa mogą różnić się wysokością, kolorem kwiatów i liści, a nawet czasem kwitnienia. Na niskie rabaty chętnie wybierane są karłowate sadzonki, które osiągają do 30–40 cm wysokości. Niektóre odmiany rośliny mają liście o intensywnie zielonym odcieniu (np. ‘Anita Pfeifer’), inne natomiast wyróżniają się ciemnozieloną barwą (np. ‘Drum and Bass’, ‘Amerika’). Warte uwagi są również tawułki o liściach w kolorze czerwieni, np. ‘Showstar’. Najwcześniej, bo nawet w maju, kwitną tawułki odmiany ‘Flamingo’ i ‘Peach Blossom’, a już w czerwcu potrafią zakwitnąć ‘Anita Pfeifer’, ‘Bumalda’ i ‘Fanal’.
Tawułka Arendsa doskonale czuje się posadzona w wilgotnych parkach i ogrodach, wraz z funkiami, wiązówkami i paprociami. Może być hodowana na kwiat cięty z uprawy gruntowej i przyspieszonej.
Tawułka Arendsa – wymagania i pielęgnacja
Jeśli tawułce Arendsa zapewnimy sprzyjające warunki do rozwoju, jej uprawa raczej nie sprawi problemu. Roślina lubi cieniste, osłonięte od wiatru stanowiska i dość wilgotne podłoże. Optymalna ziemia dla tawułki jest żyzna, przepuszczalna i próchnicza. Odczyn gleby powinien być lekko kwaśny.
Tawułka Arendsa nie toleruje suszy, dlatego trzeba pamiętać o jej regularnym nawadnianiu (podłoże powinno być stale lekko wilgotne). W okresie suszy i upałów warto podlewać ją nawet codziennie. Te rośliny są umiarkowanie odporne na mróz, dlatego na zimę należy okryć je kopczykiem z kory lub torfu.
W drugim roku uprawy tawułki Arendsa można zacząć ją nawozić. Najlepiej użyć nawozów organicznych, które są dobrze tolerowane przez bylinę, w przeciwieństwie do preparatów mineralnych. Wiosną, zanim tawułka wypuści pędy, powinno się wymieszać z ziemią przefermentowany obornik lub kompost.
Co około 4–5 lat zaleca się przesadzanie tawułki w inne miejsce. Przy okazji warto również odmłodzić bylinę. Dzielenie karp najlepiej przeprowadzać jesienią.
Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym przy uprawie tawułek Arendsa jest przycinanie. Sekatorem lub nożycami ogrodowymi należy ściąć przekwitłe kwiatostany. Przed zimą przycina się części nadziemne rośliny, tuż przy gruncie.
Marka: VERTO
Rękawice ogrodowe pokryte nitrylem, rozmiar 10″
Zobacz więcej
Kup na:
Tawułki Arendsa – jak sadzić?
Te byliny najczęściej uprawiane są z odrostów korzeniowych, z których uzyskuje się gotowe sadzonki. Dużo rzadziej uprawia się w ogrodzie tawułki z nasion. Kłącze powinno mieć oczko i korzeń, aby mogła z niego wyrosnąć zdrowa roślina. Umieszcza się je w skrzynce z żyznym torfem w dołku o głębokości 10 cm i obficie podlewa. Następnie należy przykryć zasadzone byliny igliwiem lub mchem i umieścić w inspekcie. Wiosną zdejmuje się okrywę i czeka, aż pojawią się pierwsze pędy sadzonki.
Sadzonki tawułki Arendsa przygotowane z kłączy wykopanych jesienią sadzi się na miejsce stałe wiosną. Optymalny rozstaw dla tych roślin to 50 × 25 cm. Najpierw jednak należy zadbać o odpowiednie przygotowanie stanowiska – trzeba je oczyścić, odchwaścić, przekopać szpadlem i wyrównać grabiami.
Tawułka Arendsa – uprawa przyspieszona
Wczesną jesienią należy przygotować rośliny do przyspieszenia kwitnienia. Karpy, które posiadają przynajmniej 6 oczek, posadź do doniczek o średnicy 20 cm i przechowuj w inspekcie, zadołowane w wilgotnym torfie. Gdy nadejdą mrozy, to należy zabezpieczyć je liśćmi lub torfem. Przyspieszanie zaczyna się w lutym. Najpierw temperatura ma wynosić 10 stopni Celsjusza, a potem po ukazaniu liści – 15 stopni Celsjusza. Powinno się cieniować szklarnię. Rośliny zraszaj i podlewaj. Nie możesz ich nawozić. Rośliny przyspieszane od lutego zaczynają kwitnąć po 10 tygodniach.