Tworzymy ogród kwiatowy - od czego zacząć?

Kwiaty są fundamentem każdego ogrodu. Bez nich przestrzeń byłaby pusta i nieatrakcyjna. Wiele osób skupia się na aranżacji ogrodu z wykorzystaniem wiecznie zielonych krzewów, zapominając o pachnących kwiatach czy ziołach. Stworzenie ogrodu kwiatowego to łatwe zadanie. Jak zaplanować i zbudować kompozycję kwiatową w ogrodzie?

Ogród stanowi wizytówkę właściciela. To on jest wysunięty na pierwszy plan, tuż przed domem. Mając zieloną przestrzeń, warto zadbać o jej wygląd i estetykę. Można stworzyć aranżację wypełnioną różnymi gatunkami kwiatów, które będą zachwycały niezależnie od pory roku. Ogród kwiatowy to miejsce pełne barw, zapachów i faktur. Taka przestrzeń z pewnością zadowoli każdą osobę, która szuka idealnego miejsca do relaksu. Jeśli chcemy stworzyć aranżację ogrodu kwiatowego, musimy przygotować właściwy plan, a następnie wykonać odpowiednie prace nasadzeniowe.

Lista potrzebnych produktów:

Na początek warto zaplanować nasadzenia

Ogród to wizytówka, o którą należy odpowiednio dbać. Coraz więcej osób stawia na tworzenie przestrzeni, gdzie dominują nasadzenia w postaci zielonych żywopłotów, krótko przystrzyżonych trawników i wielu elementów dekoracyjnych. Warto postawić jednak na prostotę i zaaranżować ogród, w którym będzie rosło dużo kwiatów. To świetna propozycja dla osób, które uwielbiają tworzyć kompozycje w stylu naturalistycznym lub wiejskim. Kiedy już podejmiemy decyzję o utworzeniu ogrodu kwiatowego, przed przystąpieniem do pracy
musimy przygotować odpowiedni plan. Taki moment nadchodzi zazwyczaj wczesną wiosną, kiedy wszystkie rośliny budzą się do życia. Jeśli dopiero planujemy stworzyć ogród marzeń i nie mamy żadnych nasadzeń, powinniśmy rozważyć zakup sadzonek. Musimy zwrócić uwagę na
ich cechy – kwestie związane z sadzeniem danego gatunku w miejscu zacienionym lub nasłonecznionym, maksymalny rozrost i wiele innych.
Co gwarantuje sukces podczas tworzenia ogrodu kwiatowego? Trzymanie się wcześniej założonego planu! Wielu ogrodników tworzy przestrzenie zielone zgodnie z wybranym motywem. To dobry sposób na zorganizowanie i uporządkowanie ogródka ze względu na
rodzaje nasadzeń, które będą w nim obecne.

Ogólne zasady projektowania rabat

Wybierając rośliny do ogrodu musimy brać pod uwagę maksymalne rozmiary roślin, szybkość wzrostu, zimotrwałość, termin kwitnienia, kolorystykę oraz strukturę liści i kwiatów.

Wielkość i kształt rabat

Rabaty musisz dopasować do rozmiarów i charakteru ogrodu. Możesz im nadać różne formy – regularne w kształcie okręgów, kwadratów, prostokątów lub formy nieregularne w zarysie z miękko układającymi się liniami brzegowymi. Najlepiej, żeby ich szerokość wynosiła 1,5 – 2,5 m ze względu na pielęgnację.

Sadzenie w grupach

Rośliny powinieneś sadzić w grupach. Dzięki temu zwiększysz wyrazistość kompozycji, ale również wyeliminujesz chaos, który może wkraść się, gdy zastosujesz wiele pojedynczych roślin. Celowe jest zachowanie między roślinami większych odstępów, dopasowanych do ich wielkości w przyszłości.

Piętrowy układ roślin

Jeśli chcesz zachować przejrzystość kompozycji to musisz stosować najczęściej piętrowy układ roślin z niskimi z przodu, od strony trawnika lub ścieżek, a wyższymi w tle (rabaty jednostronne). Możemy również stworzyć rabaty dwustronne. Najwyższe rośliny sadzimy w części środkowej, a niższe w miarę zbliżania się do jej brzegów. To gwarantuje odpowiednie wyeksponowanie roślin.

Stwórz pomysł na aranżację ogrodu kwiatowego!

Przy tworzeniu ogrodu kwiatowego liczy się pomysł. Posadzenie losowych roślin w nieprzemyślanych miejscach nie jest najlepszym rozwiązaniem. W takim przypadku nie uzyskamy odpowiedniego efektu ani tym bardziej spójnej i harmonijnej kompozycji. Dlatego, tworząc swój ogród kwiatowy, powinniśmy kierować się wybranym motywem. Skupmy się na
aranżacji przestrzeni segment po segmencie. Należy grupować poszczególne gatunki roślin i krzewów, a następnie umieszczać je w odpowiednich miejscach. Jeśli mamy niewielki ogród, ale chcemy cieszyć się bogactwem różnego rodzaju nasadzeń, możemy zainwestować w donice ozdobne. To w nich posadzimy dodatkowe gatunki pięknie
kwitnących kwiatów, które zachwycają wyglądem. Pojemniki ustawione w odpowiednich miejscach ogrodu będą stanowiły świetne dopełnienie naszej aranżacji. Można także kupić ozdobne donice wiszące i umieścić w nich piękne surfinie lub petunie. Jeśli mamy imponującą przestrzeń przydomową, jedynym ograniczeniem będzie nasza kreatywność! Możemy stworzyć unikatowe kompozycje, które będą podzielone na odpowiednie obszary. Całość warto połączyć bogatą altaną postawioną w centralnym punkcie ogrodu.

Jak sadzić poszczególne rośliny w ogrodzie kwiatowym?

Tworząc ogród marzeń, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kwestie związane z samymi kwiatami. Każdy gatunek wymaga dobrania odpowiedniego rodzaju podłoża, ilości światła
słonecznego czy wody. Sadząc kolejne rośliny, pamiętajmy o zapewnieniu im odpowiednich warunków – dzięki temu będziemy mogli cieszyć się pięknymi kwiatami przez długi czas.

Rośliny lubiące miejsca zacienione umieszczamy tam, gdzie w ciągu dnia przeważa cień. Zazwyczaj to skraj działki oraz obszary, w których rośnie wiele drzew.

Kwiaty uwielbiające światło słoneczne możemy posadzić w widocznych punktach – na przydomowych klombach lub rabatach.

Przyjrzyjmy się także sezonowości kwiatów. Wiele odmian kwitnie w zupełnie innym okresie, dlatego powinniśmy sadzić obok siebie rośliny, które kwitną cały czas lub naprzemiennie. Dzięki temu uzyskamy świetny efekt wielobarwnych plam zachwycających każdego odwiedzającego nasz ogród.

Zwróćmy uwagę także na glebę, w której będą rosły – niektóre kwiaty preferują glebę kwaśną, a inne taką z domieszką piasku. Zapewnijmy roślinom jak najlepsze warunki do
rozwoju, a odwdzięczą się nam pięknymi, pełnymi kwiatami.