Uprawa aksamiki rozpierzchłej - wymagania, stanowisko, pielęgnacja

Aksamitka rozpierzchła to roślina jednoroczna o walorach dekoracyjnych i ochronnych. Posadzona wśród tulipanów lub warzyw, chroni uprawy przed szkodliwym działaniem owadów. Co warto wiedzieć o jej sadzeniu i pielęgnacji?

Uprawa aksamitki rozpierzchłej nie jest bardzo skomplikowana, dlatego też poleca się ją ogrodnikom amatorom, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem.

Lista potrzebnych produktów:

Aksamitka rozpierzchła – charakterystyka

Aksamitka rozpierzchła należy do rodziny astrowatych i pochodzi z Ameryki Środkowej, jednak jest bardzo popularna w Europie, również w Polsce. Charakteryzuje się wzniesionym pokrojem, który osiąga najczęściej wysokość od 20 do 60 cm. Roślina lubi się rozkrzewiać i bardzo ładnie się rozrasta. Kwiaty aksamitki rozpierzchłej są pojedyncze lub pełne, jedno- lub dwukolorowe. Ich średnica wynosi około 2–6 cm. Ich płatki mogą mieć różne odcienie – żółte, pomarańczowe, czerwone lub brunatne. Mogą być dwubarwne. Zwykle występują z ciemną plamą u nasady. Kwiaty aksamitki mają 4-6 cm średnicy. Koszyczki kwiatowe są osadzone pojedynczo na szypułkach. Liście tych roślin są niewielkie i ząbkowane.

Aksamitka rozpierzchła jest ozdobą rabat, klombów ogrodów przydomowych i przestrzeni miejskich, pięknie kwitnąc od czerwca aż do pierwszych przymrozków. Udana będzie również uprawa tych kwiatów w balkonowych lub tarasowych donicach.Aksamitka nadaje się również na kwiat cięty.  Charakterystyczna dla rośliny jest specyficzna woń, której nie lubią mrówki, mszyce, nicienie, a nawet krety. Z tego powodu aksamitki rozpierzchłe warto sadzić w towarzystwie tulipanów lub grządek warzywnych. Należy też dodać, że ich korzenie wydzielają substancje, które działają niszcząco na chwasty.

Aksamitka rozpierzchła – wymagania i pielęgnacja

Aksamitka rozpierzchła nie sprawia problemów w uprawie. Będzie dobrze rosła zarówno na ogrodowej rabacie, jak i w pojemniku na balkonie. Roślina nie ma dużych wymagań glebowych i stanowiskowych. Ten kwiat jednoroczny dobrze wzrasta na stanowiskach słonecznych i osłoniętych od wiatru, jednak poradzi sobie również w miejscu półcienistym. Aksamitkę dla pięknego kwitnienia warto posadzić w gruncie żyznym i przepuszczalnym. Podłoże mniej bogate w składniki pokarmowe sprawi, że będzie kwitnąć bardziej ubogo, ale nie zaszkodzi jej to. Optymalna dla aksamitki gleba ma odczyn od lekko kwaśnego do obojętnego, o pH w granicach 6–7.

Ze względu na to, że aksamitka rozpierzchła dobrze toleruje okresowe przesuszenie, jej podlewanie powinno być umiarkowane. Warto nawadniać roślinę nieco intensywniej w czasie dużych upałów. Po upływie 2 tygodni od posadzenia można zacząć ją nawozić. Odżywianie aksamitek najlepiej przeprowadzać co 2–3 tygodnie nawozami dla roślin kwitnących, które zawierają dużo fosforu i potasu.

W celu pobudzenia do intensywnego kwitnienia warto usuwać przekwitłe kwiatostany aksamitek. Z wysuszonych kwiatów można zbierać nasiona, które wykorzystamy do siewu w przyszłym roku. Nasiona zbiera się w miarę dojrzewania. Zachowują one zdolność kiełkowania przez 3-4 lata.

Jak sadzić aksamitkę rozpierzchłą?

Aksamitkę rozpierzchłą można uprawiać na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na wysianiu nasion rośliny wprost do gruntu w kwietniu lub maju. Natomiast druga metoda uprawy zakłada przygotowanie z nasion rozsady już w lutym lub marcu i posadzeniu na miejsce stałe po minięciu ryzyka przymrozków (najlepiej w połowie maja). Gotowe sadzonki aksamitki rozpierzchłej można też kupić wiosną w sklepach ogrodniczych – również warto je sadzić na miejsce stałe dopiero w maju, ponieważ roślina jest mało odporna na mrozy.

Rozsadę aksamitek przygotowuje się w pojemnikach wypełnionych podłożem do siewu i pikowania. Jeśli przed połową maja sporo urośnie i zabraknie jej miejsca na dalszy rozrost, warto ją przesadzić do większego pojemnika lub wielodoniczek (bez obaw, aksamitka dobrze znosi przesadzanie). Sadząc aksamitkę rozpierzchłą na rabatę lub w pojemnikach, należy zapewnić jej przestrzeń do wzrostu, dlatego najlepiej zachować odstęp około 20 cm między sadzonkami. Rabatę powinno się przygotować w ten sam sposób, jak przy sadzeniu innych roślin kwitnących – ziemię odchwaścić, a następnie przekopać szpadlem, wyrównać i rozpulchnić grabiami.