W jaki sposób oczyścić oczko wodne z mułu i glonów?

Oczko wodne może być atrakcyjnym elementem ogrodu. Aby jednak prezentowało się bez zarzutów, należy pamiętać o jego regularnej pielęgnacji. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na skuteczne oczyszczenie oczka wodnego z mułu i glonów. Warto je poznać.

Dno oczka wodnego przepełnione jest resztkami roślin, niezjedzonego pokarmu ryb i ich odchodów. Osad zalega na dnie zbiornika wodnego – jeśli zostanie poruszony, sprawi, że woda zmętnieje. Z mułu do wody przedostają się trujące substancje chemiczne, takie jak siarkowodór, a te są szkodliwe dla organizmów żywych bytujących w stawie. Nie oczyszczając oczka wodnego z mułu, otrzymujemy brudną i mętną wodę, pełną glonów i z zamulonym dnem. Taki staw nie będzie się prezentować zbyt atrakcyjnie w naszym ogrodzie. Jak więc właściwie pielęgnować oczko wodne?

Lista potrzebnych produktów:

  • odkurzacz do oczek wodnych
  • grabie

  • środki chemiczne do walki z glonami
  • filtry biologiczne, UV i mechaniczne
  • aktywator.

Jak uniknąć powstawania mułu i glonów w oczku wodnym?

Warto na wstępie zaznaczyć, że nie da się całkowicie uniknąć tworzenia się mułu w oczku wodnym, można jednak opóźnić jego powstawanie, a tym samym sprawić, że zbiornik jedynie od czasu do czasu będzie wymagał gruntownego oczyszczania. Na osad gromadzący się na dnie oczka wodnego składają się m.in. resztki roślin, takie jak liście, kora drzew czy kwiaty, które wpadają do wody. Warto zatem już na etapie planowania oczka wodnego pomyśleć o jego właściwym rozmieszczeniu w ogrodzie. Jeśli zbiornik ulokujesz w pobliżu drzew lub krzewów, masz większe prawdopodobieństwo, że szybciej woda zajdzie mułem.

Jeżeli w zbiorniku hodujesz ryby, zwróć uwagę, ile pokarmu rzeczywiście zjadają. Jeśli sypiesz im go za dużo, niezjedzone resztki opadają na dno, stając się dobrą pożywką dla glonów.

W opóźnianiu powstawania osadu na dnie zbiornika i rozwoju glonów pomocne będzie również hodowanie roślin podwodnych, które zaopatrują wodę w tlen. Będą też rozkładać szkodliwe substancje chemiczne, co zapobiegnie rozwojowi bakterii i glonów.

Czyszczenie oczka wodnego z mułu łopatą lub odkurzaczem

Usuwanie osadu z dna oczka wodnego warto przeprowadzić przed sezonem oraz wtedy, gdy warstwa mułu osiągnie 15 centymetrów. Należy w szczególności zadbać o stawy mniejszych rozmiarów, które – spłycone przez warstwę osadu – będą prezentować się bardzo nieestetycznie. Do czyszczenia oczka wodnego z mułu można wykorzystać pompę i łopaty lub też specjalny odkurzacz do oczek wodnych. Pierwszy sposób zakłada najpierw przeniesienie w bezpieczne miejsce wszystkich żyjących w zbiorniku ryb, a następnie wypompowanie ⅔ ilości wody. Muł z dna należy wybierać szeroką łopatą o wygiętych krawędziach bocznych. 

Druga metoda jest znacznie mniej czasochłonna, jednak wiąże się z zakupem profesjonalnego sprzętu. Odkurzacze do oczek wodnych gwarantują bardzo wygodne i szybkie oczyszczenie dna z osadu bez konieczności wypompowywania wody. A dzięki długim końcówkom ssącym zamontowanym na teleskopowym uchwycie całą pracę można wykonać z brzegu zbiornika.

Sposoby na usunięcie glonów z oczka wodnego

Jeśli w oczku wodnym mimo właściwej pielęgnacji doszło do rozwoju glonów, należy je jak najszybciej usunąć. W końcu pełen nitkowatych glonów zbiornik nie będzie zdobił twojego ogrodu. Czyszczenie oczka wodnego z glonów można przeprowadzić ręcznie. Najlepiej użyć do tego grabi, które pomogą w wyciąganiu roślin ze zbiornika. Na rynku dostaniesz również specjalistyczne środki chemiczne stosowane do walki z glonami. Przed zakupem upewnij się jednak, że nie są one szkodliwe dla organizmów żywych bytujących w oczku wodnym. 

Kolejną metodą na pozbycie się glonów ze stawu jest zastosowanie filtra i pompy. Do wyboru masz filtry biologiczne, UV i mechaniczne. Zasada ich działania jest prosta – pompa zanurzeniowa kieruje zanieczyszczoną wodę do filtra, w którym zostaje oczyszczona, a następnie z powrotem wtłoczona do zbiornika. Decydując się na filtr, warto dobrać do niego specjalny aktywator, który pomaga rozwinąć się w wodzie pożytecznym bakteriom rozkładającym szkodliwe związki chemiczne i oczyszczającym wodę.