Wapnowanie trawnika krok po kroku

Do prawidłowego wzrostu trawnik potrzebuje ziemi o odczynie pH 5,5–6,5. Zbyt niski oznacza, że gleba jest za kwaśna. Trawa traci wtedy swoje walory estetyczne, mogą pojawić się też chwasty i mech. Rozwiązaniem problemu jest wapnowanie trawnika, które – pozwoli odkwasić ziemię i utrzyma jej pH na właściwym poziomie.

Trawnik często wymaga wapnowania wtedy, gdy zamiast zdobić, szpeci działkę. Zabieg ten może znacznie pomóc, jednak trzeba wiedzieć, kiedy go wykonać oraz w jaki sposób, aby nie zaszkodził trawie.

Lista potrzebnych produktów:

  • paski do mierzenia pH,
  • nawozy odkwaszające.

Kiedy wapnować trawnik?

Jeżeli trawnik słabo rośnie, źdźbła trawy są wiotkie i rzadkie, a na darni pojawił się gdzieniegdzie skrzyp polny lub mech, prawdopodobnie gleba ma za niski odczyn pH. Oznacza to, że ziemia może być zbyt kwaśna, żeby trawnik prawidłowo rósł. Zabieg wapnowania w takim przypadku jest w stanie pomóc. Zanim go jednak wykonasz, upewnij się, że rzeczywiście to zakwaszona gleba jest problemem. Wapnowanie trawnika powinno się przeprowadzać tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Niepotrzebnie wykonany zabieg wapnowania może doprowadzić do osłabienia trawy i rozwoju chwastów.

Aby mieć pewność, że zabieg wapnowania jest potrzebny, sprawdź odczyn pH gleby. Możesz w tym celu oddać próbkę ziemi do analizy w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. Jednak znacznie łatwiejszym rozwiązaniem będzie samodzielne zbadanie gruntu przy pomocy pasków do mierzenia pH, zwłaszcza że badanie odczynu gleby warto przeprowadzać nawet co 2 sezony.

Optymalny odczyn gleby dla trawników to pH 5,5–6,5. Jeśli pH jest większe niż 6,5, należy zakwasić podłoże odpowiednim nawozem zakwaszającym. A jeśli jest poniżej 5,5, powinno się wykonać zabieg wapnowania.

Wapnowanie trawy należy przeprowadzić w lutym lub marcu, zanim trawnik rozpocznie wegetację. Odkwaszanie gleby można również wykonać po sezonie, w październiku lub listopadzie. Ze względu na to, że wapń wolno przenika do głębszych warstw gruntu, wapnowanie wykonuje się co 2–3 sezony.

Jak wykonać zabieg wapnowania trawnika?

Wapnowanie trawnika wykonuje się przy pomocy odpowiednich dla traw nawozów odkwaszających. Produkty tego typu to nawozy wapniowo-węglanowe, takie jak dolomit lub kreda nawozowa, bądź nawozy wapniowo-magnezowe. Dolomit zawiera 30% tlenku wapnia, a kreda nawozowa 50%, dlatego ten drugi rodzaj podaje się podczas wapnowania w mniejszych ilościach. Nawozy wapniowo-magnezowe to w pełni naturalne produkty, które zawierają duże ilości wapnia, magnezu i innych mikroelementów. Świetnie radzą sobie w walce z niechcianym mchem na trawniku.

Podczas wapnowania trawy należy dokładnie sprawdzić, jakie są zalecane przez producentów dawki nawozów i przestrzegać tego. Niezastosowanie się do zaleceń może doprowadzić do wielu szkód. Dawkowanie dobieraj do jakości gleby, na której rośnie twój trawnik. Istotne jest również to, jaki typ nawozu zastosujesz, gdyż poszczególne rodzaje mają różne ilości tlenku wapnia.

Wapnowanie trawy nawozami odkwaszającymi można wykonać ręcznie lub przy pomocy specjalnego rozsiewacza do nawozów. Rozsypując środek ręcznie, pamiętaj o nałożeniu na dłonie rękawic ogrodowych, które zabezpieczą skórę przed szkodliwymi substancjami. Przed zastosowaniem nawozu wapniowego należy dobrze rozdrobnić produkt, sprawdzając, czy nie ma grudek. Następnie powinno się równomiernie rozsypać go po całej powierzchni trawnika.

Zabieg wapnowania trawnika należy przeprowadzać w suchy i bezwietrzny dzień – dzięki temu zyskasz pewność, że substancja została równomiernie rozprowadzona po powierzchni gleby. Pamiętaj, że po użyciu nawozu wapniowego nie wolno stosować żadnych innych nawozów, gdyż te mogłyby wejść w niekorzystne reakcje chemiczne i zaszkodzić roślinom. Nie powinno się również dosiewać trawy przez co najmniej 3-4 tygodnie, ponieważ nawóz może spalić siewki.