Zadbaj o gruszę - kiedy i jak przycinać drzewa owocowe?

Drzewka owocowe dominują w naszych sadach i ogrodach. Gruszka jest szczególnie docenianą rośliną, głównie ze względu na swoje soczyste i słodkie owoce. Wiele osób wykorzystuje zebrane plony do tworzenia np. domowych przetworów. Zobacz, jak profesjonalnie zadbać o kondycję gruszy!

Przycinanie gruszy stanowi jeden z obowiązków każdego ogrodnika. Wbrew pozorom pielęgnacja drzew owocowych nie jest trudnym zadaniem. Świetnie poradzą się zarówno amatorzy, jak i doświadczeni gospodarze. Podczas pielęgnacji gruszy musimy pamiętać o systematyczności. Idealnie prowadzone drzewka owocowe o nienagannej koronie będą się odpowiednio rozwijały. Cykliczne przycinanie sprawi, że plony staną się dużo bardziej obfite. 

Lista potrzebnych produktów:

Przycinanie gruszy po posadzeniu

Grusza jest drzewem polecanym wielu początkującym ogrodnikom. Regularne przycinanie powinno rozpocząć się już po posadzeniu młodej sadzonki. Warto pamiętać, że nasadzenia wykonujemy głównie jesienią. Pierwsze cięcie może jednak odbyć się dopiero wiosną. Młode drzewko przycinamy znacząco – skracamy każdą gałązkę o około 30 cm. Pozostawiamy jednak fundament, czyli przewodnik. Każde cięcie powinno odbywać się nad oczkiem.

Gruszę trzeba przyciąć także w drugim roku jej wzrostu. Można wtedy zauważyć nowe i wzmocnione stare pędy oraz liczne rozgałęzienia. W tym okresie należy wybrać kilka najsilniejszych pędów, które rosną obok przewodnika. To one staną się podstawą do uformowania idealnej korony. Te, które rosną po bokach lub krzyżują się, warto skrócić o ⅓ długości.

Podczas piątego lub szóstego roku, a więc już po owocowaniu, musimy znacząco przyciąć przewodnik. To świetne rozwiązanie, które pozwoli wzmocnić całe drzewo, a zwłaszcza słabsze pędy boczne. Należy pamiętać, że zarówno to cięcie, jak i pozostałe, wykonuje się wiosną.

Jak profesjonalnie przycinać drzewa owocowe?

Przycinanie drzew owocowych to podstawowe zadanie każdego ogrodnika. Sadzonki, takie jak grusze, jabłonie czy śliwy, powinniśmy pielęgnować przynajmniej dwa razy w roku. Najważniejsze jest cięcie wiosenne – to wtedy staramy się znacząco skrócić gałązki. Warto pamiętać, aby cięcia wykonywać już po fali przymrozków. W przeciwnym razie narazimy nasze drzewka na osłabienie, a nawet obumieranie.

Pielęgnowanie gruszy powinno odbywać się także jesienią. Dobrym momentem na przycinanie poszczególnych gałązek jest też koniec lata, najlepiej końcówka sierpnia. Rośliny po tym zabiegu będą miały dużo czasu na regenerację przed najtrudniejszym okresem, czyli zimą. 

Musimy pamiętać, że profesjonalne przycinanie gruszy musi opierać się na wykorzystaniu odpowiednich narzędzi. Najważniejszy jest specjalny sekator do grubych i cienkich gałęzi. Do małych odrostów przyda się mały sekator uniwersalny. Pamiętajmy także o odpowiedniej ochronie – powinniśmy sięgnąć po rękawice ogrodnicze, które zabezpieczą przed urazami.

Cięcie odmładzające gruszy

Pielęgnacja polegająca na prześwietlaniu korony gruszy, która ma już kilka lat, jest niezwykle ważnym zabiegiem. Pozwoli zachować roślinę w wyśmienitej kondycji, a przy tym sprawi, że będzie rodziła więcej plonów. Jeśli mamy dużo starsze drzewka, powinniśmy wziąć pod uwagę wykonywanie tzw. cięcia odmładzającego.

Ten zabieg jest istotny zwłaszcza w przypadku starych grusz, a także drzew, które są bardzo zaniedbane. Musimy pamiętać, że tylko regularna pielęgnacja pozwoli na idealny wzrost sadzonki. Jeśli nasza grusza wygląda na chorą, a w dodatku słabo owocuje, warto wykonać cięcie odmładzające. 

„Odmłodzenie” drzewka powinno opierać się na mocnym skróceniu przewodnika. Musimy prześwietlić także całą koronę – usunąć pędy chore lub krzyżujące się, a inne mocno przyciąć. O czym warto pamiętać w przypadku cięcia odmładzającego? Przede wszystkim o nieingerowaniu w fundament korony – ta może pozostać gęsta. Pierwszy etap odmładzania gruszy przeprowadzamy wiosną, przed pojawieniem się pierwszych kwiatów, a drugi latem.