Zakładanie i pielęgnacja ogrodu: praktyczny poradnik

Przydomowy ogród to miejsce, w którym można zrelaksować się wśród roślinności, oddać się lekturze ulubionej książki, uprawiać sport, zorganizować grilla lub po prostu miło spędzić czas. Możesz samemu rozplanować i założyć ogród, jednak później musisz o niego dbać.

Na każdej posesji jesteś w stanie założyć piękny, funkcjonalny ogródek. Nie ma znaczenia, czy dysponujesz dużą działką, małym ogródkiem, czy też przydomowym tarasem. Urządzając swój ogród, najpierw dokładnie go rozplanuj, aby odpowiadał tobie i wszystkim członkom twojej rodziny. Pamiętaj także o tym, aby przy planowaniu i zakładaniu ogrodu uwzględnić czas, jaki będziesz miał na jego późniejszą pielęgnację.

Jakie narzędzia będą potrzebne do założenia i pielęgnacji ogrodu?

Aby założyć i pielęgnować swój przydomowy ogród, trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia:

Projekt i zakładanie ogrodu

Jeśli chcesz mieć piękny ogród, który samodzielnie stworzysz i będziesz w stanie go odpowiednio pielęgnować, rozpocznij od stworzenia projektu. W tym celu zastanów się, jakie rośliny chcesz mieć w swoim ogródku – mogą to być np. drzewa i krzewy ozdobne lub owocowe, kwiaty, zioła, warzywa. Warto również rozważyć trawnik angielski z równo przystrzyżonymi żywopłotami z tui. To tylko kilka przykładów, a możliwości jest bardzo dużo.

Zaplanuj przestrzeń – pamiętaj, że twój ogród musi być funkcjonalny – z każdego elementu powinieneś móc korzystać w wygodny sposób, lepiej też, żeby pielęgnacja i utrzymanie były jak najmniej kłopotliwe. Każdy z domowników musi mieć miejsce, w którym będzie czuł się swobodnie. W końcu ogród to miejsce nie tylko do uprawiania i pielęgnacji roślin, lecz także do relaksu i wypoczynku. Oprócz tego warto zastanowić się nad umieszczeniem w ogrodzie strefy do uprawiania sportu, aktywności fizycznej.

Projektując ogród, zwróć uwagę na to, aby tworzył spójną całość z domem. W projekcie uwzględnij rozłożenie ścieżek, alejek, żywopłotów, altan, drzew, krzewów, rabat i skalniaków, a także podział na strefy. Pamiętaj o tym, by tzw. elementy twarde (beton, kamień, kostka, chodniki itp.) nie zdominowały wizualnie kompozycji, ponieważ to zieleń, czyli roślinność, powinna przeważać w twoim ogrodzie.

Pielęgnacja ogrodu

Jeśli już założyłeś ogród zgodnie z projektem oraz oczekiwaniami twoimi i domowników, nie możesz zapominać o regularnej pielęgnacji. Spośród prac pielęgnacyjnych ogrodu należy wymienić regularne, odpowiednie podlewanie roślinności. Pamiętaj, że ilość wody, którą powinno się dostarczyć roślinom, zależy od gatunku, wielkości sadzonek, rodzaju gleby oraz od pory roku.

Pielęgnacja ogrodu to także utrzymanie trawników. Na prace służące zadbaniu o nie składają się takie czynności jak: aeracja, czyli napowietrzenie, wertykulacja, regularne przycinanie trawy i ewentualne uzupełnianie jej braków. Pamiętaj również o regularnym przycinaniu koron drzew i regulacji długości żywopłotów. Cięcia przeprowadza się zarówno ze względów estetycznych, jak i sanitarnych – usuwa się w ten sposób chore gałęzie lub konary.

Pielęgnowanie ogrodu to także odpowiednie nawożenie roślin, ochrona przed szkodnikami i regularne odchwaszczanie. Nawożąc rośliny, umożliwiasz zaspokojenie ich potrzeb pokarmowych (natura nie zawsze dostarcza wszelkie niezbędne składniki). Pamiętaj jednak, aby odpowiednio dobrać środki. Właściwe proporcje składników oraz stężenia dawek nawozu są szczególnie istotne, gdyż przedawkowanie może doprowadzić do zniszczenia roślin.

Jeśli zdecydowałeś się na oczko wodne, powinieneś je czyścić, zwłaszcza przed nadejściem zimy. Jesienią zakryj oczko wodne siatką, a jeśli wpadają do niego liście lub inne elementy roślin – regularnie je wyławiaj.